Verloskunde-studenten Anne en Marieke presenteerden in 2023 hun onderzoek rond miskramen en Centering Pregnancy (CP). Marieke en Anne onderzochten hoe verloskundigen in CP-groepen aandacht hebben voor miskramen in de anamnese. Ze interviewden daarvoor 10 eerstelijns verloskundigen.
Zoals Marieke en Anne zeggen in hun afstudeerverslag: ‘Gebrek aan sociale en emotionele steun zou opgevangen kunnen worden door de groep. Extra informatie en sociale steun kan de verhoogde kans op depressie en angst voor geboorte tegengaan.’
Gelukkig zijn de geïnterviewde verloskundigen over het algemeen best tevreden over hoe ze in de CP-groepen aandacht geven aan eerdere miskramen. Maar er zijn ook knelpunten, obstakels, valkuilen.
Uit het verslag haal ik 5 valkuilen voor verloskundigen, als het gaat over CP & eerdere miskramen. In mijn woorden:
- ‘Ik check vooraf niet wie in de CP-groep een miskraam heeft meegemaakt.’
- ‘CP start na 12 weken. De impact van een eerdere miskraam is dan al voorbij.’ Dit is nogal een misverstand.
- ‘Ik wil de groep niet belasten met verdrietige verhalen.’ ‘De verdrietige dingen doen we vooral 1 op 1, niet in de groep.’
- ‘In het begin noem ik miskramen wel, maar later heb ik het er nooit meer over.’
- ‘Ik vraag pas aan het eind naar miskramen omdat er dan genoeg veiligheid is opgebouwd in de groep.’
Dit zijn veel gemiste kansen. Dat is jammer!
Een zwangere zal je zorg zoveel meer waarderen als er ook af en toe aandacht is voor haar eerdere verlies in de zwangerschap. Dat maakt dat ze haar nieuwe zwangerschap met meer vertrouwen kan beleven. Goed voor haar en voor het nieuwe kindje in haar buik. Tevreden cliënten zijn ook goed voor jullie praktijk, trouwens.
Hoe heb jij in CP aandacht voor miskramen? Ontdek 5 handige tips in dit blog.
En, nog een tip: volg de geaccrediteerde nascholing, waardoor je ook in CP-groepen de beste mogelijke begeleiding geeft.
Dat kwam gelukkig ook uit de interviews van Anne en Marieke: mijn scholing helpt om ook bij CP goed om te gaan met eerdere miskramen.
Schrijf je simpel in voor de scholing via deze link. Tot kijk!